Babai hero, vret pitonin 4.5 metra të gjatë që u përpoq të hante djalin e tij katërvjeçar

84

Një baba i guximshëm ka rrëfyer momentin e tmerrshëm që e shpëtoi djalin e tij katër vjeçar nga një piton 4.5 metra të gjatë duke e vrarë atë me një kamxhik. 

Evan Thompson shpëtoi djalin e tij Clifford pasi pitoni që kishte hyrë në shtëpinë e sulmoi atë në Airlie Beach, në veri të Queensland fundjavën e kaluar, transmeton Telegrafi.

Thompson pa që gjarpri me nofullat e tij kishte kapur djalin e tij ndërsa përpiqej të tërhiqte të riun e tmerruar.

Thompson tregoi se si ai më pas i përdori grushtet për të goditur gjarprin në kokë.

Ai tha: ‘’Unë e grushtova atë në kokën e tij dhe e lëshoi djalin, por brenda një sekonde ose dy ai e kafshoi përsëri në këmbën e djathtë. Në atë fazë, ai po tërhiqte atë prapa dhe unë pashë atë që ndodhi me këmbën e tij dhe atëherë unë e dija se thjesht nuk do të lëshonte, ishte shumë i fortë. E kapa nofullën e tij dhe u përpoqa ta hapja sa më shumë që të kisha mundësi”.

Thompson tha që djali i tij arriti të largohej, por bisha u kthye dhe u përpoq ta kapë përsëri.

Vuajtja zgjati rreth pesë minuta dhe këmba e djalit të tij kishte një dhimbje të madhe dhe shenja të vogla ku gjarpri e kafshoi.

Clifford tani është me antibiotikë dhe ai pritet të shërohet shumë shpejt.