Barcelona kërkon t’i zbrit humbjet me shitjen e Coutinhos, asnjë klub nuk është gati të paguajë

5

Philippe Coutinho është thyer në dhimbje koke për Barcelonën që nuk po mund të gjejë një klub të gatshëm të shpenzojë të paktën 80 milionë euro për brazilianin.

Verën e kaluar, Blaugrana arriti marrëveshje me Bayern Munich për huazim dhe marrëveshja me mundësi blerjeje për 120 milionë euro.

MARKETING 420 x 60

Sidoqoftë, Coutinho nuk ka lënë përshtypje në Gjermani dhe klubi i Bundesligës nuk është i gatshme të paguajë klauzolën e lartpërmendur.

Barcelona ende i ka borxh 75 milionë euro nga tarifa e blerjes dhe janë të vetëdijshëm se mund të mos jenë në gjendje t’i fitojnë nga shitja e tij e mundshme.

Asnjë skuadër nuk ishte e gatshme të ofrojë 80 milionë euro në këmbim të shërbimeve të Coutinho para shpërthimit të coronavirus dhe tani kur kriza i ka kapluar klubet, praktikisht duket e pamundur.

Skenari më i mundshëm për momentin është që Barcelona të huazojë brazilianin për një sezon tjetër, pasi aktualisht fiton rreth 13 milion euro në vit.

Liga Premier është një destinacion i mundshëm në të ardhmen për Coutinhon, i cili kaloi sezonet e tij më produktive në Angli me Liverpoolin.

Ndërkohë, disa klube, përfshirë Chelsean, Manchester Unitedin dhe Tottenhamin, duke se e kanë vendosur në radarin e tyre që nga sezoni i kaluar.