Dyshja norvegjeze që po ngjitet në majat e futbollit evropian: Odegaard e Haaland, apo dyshja shkatërruese

9

Martin Odegaard dhe Erling Haaland kanë qenë dy nga lojtarët më eksplozivë të sezonit 2019/20, pasi dyshja norvegjeze kanë shënuar 47 gola dhe kanë dhënë 17 asistime.

Si huazim në Real Sociedad, Odegaard ka treguar pse Real Madrid luftoi kaq shumë për të për ta blerë në vitin 2015.

Më në fund, në atë që është magjia huazimi i tretë larg Santiago Bernabeu, për 21-vjeçari doli të jetë i qëlluar, duke performuar në një nivel të jashtëzakonshëm me klubin e Sociedadit.

Me një formë të tillë, Odegaard përfundimisht do të kthehet në Real Madrid, pavarësisht në sezonin 2020/21 apo një sezon pas tij.

Haaland, ndërkohë, u bë kthye në njeriun e momentit në Evropë me gjysmën e klubeve që u futën për ta marr, kur shënoi tetë gola për RB Salzburg në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Borussia Dortmund arriti ta marr në janar dhe atë vetëm për 18 milionë euro, ku aty arriti të shënojë në 12 gola në vetëm 11 ndeshje me skuadrën e Bundesligës.

Këta numra kanë tërhequr vëmendjen e Real Madridit, që është në vëzhgim për një sulmues të ri.

Fakti që Haaland dhe Odegaard njihen mirë përmes ekipit kombëtar norvegjez do të thotë që të dy mund të bashkohen në Santiago Bernabeu.

Martin Odegaard dhe Erling Haaland te Norvegjia

Dyshja edhe pse vijnë nga një vend i vogël dhe që nuk ka treguar shumë në futboll në vitet e fundit, janë kthyer si një dyshe që do ta kishin lakmi shumë klube.