Gjermania refuzon kërkesën amerikane për dërgimin e trupave tokësore në Siri

22

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha në Berlin, se qeveria gjermane do të vazhdojë të japë kontributin e saj për luftimin e të ashtuquajturit Shteti Islamik.

Në këtë ndihmesë gjermane llogariten avionë zbulimi të tipit tornado, avionë furnizimi dhe instruktorë në Irak.

Seibert përjashtoi mundësinë e dërgimit të trupave tokësore.

“Me anëtarët e tjerë të koalicionit anti-IS do të ketë së shpejti bisedime, se si mund të zhvillohet më tej angazhimi gjerman”, tha ai.

I ngarkuari amerikan për Sirinë dhe koalicionin kundër Shtetit islamik IS, James Jeffrey i kishte kërkuar qeverisë gjermane ndihmë shtesë për luftën kundër IS-it.

“Ne duam nga Gjermania trupa tokësore që të zëvendësojmë pjesërisht ushtarët tanë”, tha ai për gazetarët pas bisedimeve.

Konkretisht Jeffrey kërkoi mbështetje për Forcat Demokratike Siriane, SDF, të drejtuar nga kurdët në veri të vendit me instruktorë, logjistikë e asistencë teknike të Bundeswehrit, përcjell Top Channel.

Kjo lutje e amerikanëve shkaktoi grindje të fortë brenda koalicionit gjerman. Në një kohë që politikanët e CDU e lanë perspektivën e shqyrtimit të kësaj kërkese të hapur, përfaqësuesit nga socialdemokratët deklaruan menjëherë refuzimin e tyre.

Mandati i Bundeswehrit për angazhimin në Siri përfundon më 31 tetor. Sipas Seibert synohet zgjatja e mandatit.