Saturday, April 16, 2022
Ballina Botë Gjysma e planetit është “ngrirë”, në SHBA autobusët po rrëshqasin nëpër rrugë...

Gjysma e planetit është “ngrirë”, në SHBA autobusët po rrëshqasin nëpër rrugë – videoja nga Siberia në minus 50 gradë është e mbresëlënëse

19

Sa i ftohtë është dimri në Siberi? Një eksperiment i pazakontë nga Yakutski, tregon që edhe pastat e nxehta mund të ngrihen për dy minuta në temperaturat që arrijnë deri në minus 52 gradë celsius.

Një burrë nga Rusia kishte nxjerr në ambient të hapur ushqimin që e kishte përgatitur dhe për disa minuta kishte qëndruar jashtë duke e përzier, dhe në një moment piruni me ushqim i është ngrirë dhe qëndronte i varur në pastat e ngrira.

RT

@RT_com

What -50°C looks like? (-58°F)

Embedded video

828 people are talking about this

Një eksperiment i ngjashëm është realizuar në stacionin kërkimor në Antarktidë gjatë vitit të kaluar, kur pastat u ngrinë në minus 60 gradë.

Megjithatë nuk është shumë ftohtë vetëm në Siberi. Dimër i ashpër është duke mbretëruar është në Minesota të SHBA-ve, që është një vend i njohur ku dimri është shumë i ashpër dhe temperaturat janë shumë të ulëta.

Gjatë vikendit pjesët jugore të vendi me një fjalë janë “ngrirë”. Temperaturat kanë rënë nën zero, por ajo çfarë po konsiderohet e pazakontë është që në këtë vend po konsiderohet më nxehtë sesa që zakonisht është në këtë kohë.

Mark Norgren@marknorgren

Icy in Savage MN

Embedded video

4,521 people are talking about this

Akulli po formohet pikërisht për shkak të ajrit të nxehtë, e siç mund të shihet në videot e publikuara në rrjetet sociale nëpër rrugë dhe trotuare gjithçka është e mbuluar nga akulli ku edhe autobusët dhe mjetet tjera motorike po kanë problem të lëvizin.

ABC News

@ABC

SLIP AND SALT: A Minnesota man had a creative way for salting his frozen driveway—slide along the ice and let gravity do the work! https://abcn.ws/39nOdEL 

Embedded video

251 people are talking about this

Akull të madh ka edhe në trotuare kështu që banorët nuk po kanë nevojë të bëjnë patinazh diku tjetër, por po rrëshqasin para shtëpive të tyre si dhe po luajnë hokej. /Telegrafi/

B-Yeezy⚡️[$100k BTC by 2022]@2SlyBry

Cars spinning and sliding in my neighborhood in Farmington. ? @CodyMatzFox9 @JYuhasKSTP

Embedded video

25 people are talking about this

John Kriesel

@johnkriesel

My friend who lives in Prior Lake just sent me this video to illustrate how slippery it is this morning.

Embedded video

3,086 people are talking about this