Irani hedh poshtë marrëveshjen mes SHBA-së dhe talebanëve mbi Afganistanin

15

Marrëveshja e kësaj fundjave midis Shteteve të Bashkuara dhe kryengritësve talebanë nuk ka asnjë qëndrim ligjor, tha Irani të dielën, duke hedhur poshtë marrëveshjen si një pretekst për të legjitimuar praninë e trupave amerikane në Afganistan.

Shtetet e Bashkuara nënshkruan marrëveshjen të shtunën në një lëvizje të trumbetuar si një hap drejt tërheqjes së plotë të ushtarëve të huaj nga Afganistani dhe përfundimi i 18 viteve të konfliktit në kombin e shkatërruar nga lufta, megjithëse disa vëzhgues e përshkruanin atë si një kumar të politikës së jashtme që mund t’i jepte legjitimitetit ndërkombëtar talebanëve, transmeton Telegrafi.

“Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë qëndrim ligjor për të nënshkruar një marrëveshje paqeje ose për të përcaktuar të ardhmen e Afganistanit”, tha Ministria e Jashtme iraniane një deklaratë e raportuar nga media shtetërore.

Irani e shikon lëvizjen e SHBA-së si një përpjekje për të “legjitimuar praninë e trupave të saj në Afganistan”, thuhet në deklaratë.

Ndërsa tha se mirëpret çdo iniciativë që ndihmon për të siguruar stabilitetin dhe paqen në Afganistan, Irani tha se kjo do të jetë e mundur vetëm përmes bisedimeve të brendshme dhe konsiderimit të interesave të fqinjëve të Afganistanit.

Duke përsëritur kërkesën e tij për tërheqjen e forcave të huaja nga Afganistani, Teherani tha se do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të siguruar largimin e forcave amerikane.