Ja 19 fshatrat më të bukur në botë (FOTO)

156

Ndonjëherë nuk është e nevojshme për të shkuar në metropole për të kaluar momente të bukura, madje edhe në fshatra mund të kalohen momente të mrekullueshme relaksuese, një qetësi se zor mund të gjendet në qytetet e mëdha.

Reine është një fshat i vendosur në arkipelagun Lofoten të Norvegjisë, ku do të qeni pamje mahnitëse, plazhe, dhe pozicion mjaft të mirë për të parë “Dritat e Veriut”. Një tjetër fshat mes 19 të zgjedhur në këtë listë është edhe Juzcar, në Valle del Genal në Andaluzi, Spanjë i quajtur ndryshe qyteti i Smurf! Krijuesit e filmit ‘Smurf’, filmi i animuar me kukullat blu, arritën të bindin 250 pronarë të shtëpive të qytetit për të lyer shtëpitë e tyre blu.

Turistët vërshuan menjëherë në rrugët e qytetit pas këtij vendimi. Që prej kohës kur qyteti u kthye në ngjyrën blu, asnjëherë nuk i ka humbur turistët, dhe banorët preferojnë t’i mbajnë ende shtëpitë në atë ngjyrë.

Image

Reine, Norvegji

Image

Fshati i ylberit, Tajvan

Image

Hallstatt, Austri

Image

Popeye, Maltë

Image

Wengen, Zvicër

Image

Hahoe, Koreja e Jugut

Image

“Venecia holandeze”

Image

Juzcar, Spanjë

Image

Kalk Bay, Afrika e Jugut

Image

Bremm, Gjermani

Image

(none)

Image

Bourtange, Holandë

Image

Gordes, Francë

Image

Miao, Kinë

Image

Monsanto, Portugali

Image

Bibury, Angli

Image

Hongcun, Kinë

Image

Gasadalur, Ishujt Faroe

Image

Xidi, Kinë