Kurti takon sot Thaçin, analistët thonë se për LVV-në nuk ka më kthim mbrapa

45

Pas refuzimit të dy ftesave që i ka bërë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot pritet të takohet me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, ku do të konsultohen për caktimin e mandatarit për formimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Presidenti Thaçi kishte ftuar Kurtin në takim konsultativ për caktimin e mandatarit për formimin e Qeverisë më 27 dhjetor 2019, mirëpo ky i fundit i ishte përgjigjur negativisht ftesës së presidentit, me arsyetimin që nuk ishte në Kosovës, i pari i LVV-së nuk i kishte shkuar në dy takimet e para.

Megjithatë, kreu i LVV-së, ka pranuar ftesën e tretë të presidentit Thaçit, takimi do të zhvillohet sot në presidencë, duke filluar nga ora 15:00.

E, analistët politikë konsiderojnë se kjo do të jetë java përfundimtare ku do të dihet nëse do të formohet Qeveria e re, apo do të shkohet në zgjedhje të reja parlamentare.

Analisti polik, Artan Murati, ka thënë për Telegrafin se nëse Kurti mandatohet sot nga presidenti Thaçi, atëherë LVV do t’i ketë 15 ditë kohë për të siguruar shumicën parlamentare.

“Nëse takimi i sotëm do të jetë i suksesshëm dhe z.Kurti do të mandatohet nga Presidenti Thaçi për të formuar Qeverinë e re, atëherë kthim mbrapa nuk do të ketë për Lëvizjen Vetëvendosje. Nga sot, LVV do t’i ketë 15 ditë në dispozicion për të siguruar shumicën parlamentare në Kuvend dhe të arrijë të prezantoj para deputetëve përbërjen e re të kabinetit qeveritar”, ka thënë ai.

Analisti politik, Artan Murati

Murati theksoi se tani marrëveshja mes LVV-së dhe LDK-së do të përfshijë edhe postin e presidentit.

“Votimi i Kryeparlamentarit nga ana e LDK-së në pamje të parë mund të tingëllojë si një komplikim i mëtutjeshëm i negociatave mes VV dhe LDK, meqenëse kjo pozitë është menduar t’i takojë pikërisht LDK-së. Megjithatë, tani është krijuar një momentum i ri edhe në negociatat mes këtyre dy subjekteve, dhe si i tillë secila marrëveshje potenciale me gjasë do të përfshijë edhe marrëveshjen për presidentin”, shtoi më tej ai.

Si përfundim, Murati tha se nëse LVV nuk do të arrijë të garantojë shumicën parlamentare, madje as pas tentimit të dytë nëse mandatohet nga Presidenti, atëherë vendi mund të shkojë në zgjedhje të reja.

Po ashtu, edhe analisti tjetër politik, Ramush Tahiri, tha se kjo javë do të jetë përcaktuese.

“Kjo do të jetë java që do të dihet se a do të formohet Qeveria, a do të ketë marrëveshje LVV-LDK, apo do të shkohet në zgjedhje të reja.Në këtë takim pritet të bëhen konsultimet e nevojshme se a ka kandidat për kryeministër. Kur të caktohet kandidat me gjasë që do të jetë Albin Kurti, atëherë i ka 15 ditë afat që të zhvillojë bisedimet me LDK-në, pasi që me partitë tjera kanë thënë se nuk do të diskutojnë”, ka thënë Tahiri për Telegrafin.

Analisti politik, Ramush Tahiri

Ndërkohë, LVV dhe LDK edhe pas shumë takimeve që kanë zhvilluar nuk kanë arritur të bëjnë një marrëveshje për bashkëqeverisje. Këto dy parti janë pajtuar për programin qeverisës, mirëpo nuk kanë arritur të merren vesh për ndarjen e posteve dhe përgjegjësive. LDK ka kërkuar që në marrëveshje të përfshihet edhe pozita e presidentit, ndërsa LVV ka kundërshtuar këtë.

Vlen të përmendet se në seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës, e cila është mbajtur më 26 dhjetor 2019. Konjufca është zgjedhur kryetar i ri i Kuvendit të Kosovës, pro tij kanë votuar 75 deputetë. Kundër zgjedhjes së Konjufcës votuan 27 deputetë ndërkaq 6 abstenuan.