Minerali i cili mund t’ju sigurojë humbje peshe dhe gjumë më të mirë

55

Dhimbje të kyçeve, pagjumësi dhe energji e ulët – nëse keni ndonjë nga këto simptoma, magnezi mund t’ju ndihmojë.

Simptoma si këto mund të ndërhyjnë vërtet në cilësinë e jetës sonë, por ato shpesh shkaktohen nga mungesa të lëndëve ushqyese që mund të rregullohen lehtësisht duke shtuar ushqime të pasura me lëndë ushqyese dhe suplemente, si magnez, në dietën tuaj.

Shumë njerëz kanë mungesë të magnezit, një mineral i cili është thelbësor për mbi 300 reaksione kimike thelbësore në trup.

Magnezi na ndihmon të shndërrojmë ushqimin në energji, të formojmë proteina të reja për indet muskulore, të krijojmë dhe riparojmë ADN-në tonë, të relaksojmë muskujt dhe të rregullojmë sistemin tonë nervor.

Pra, konsumimi i magnezi mund t’ju ​​ndihmojë të plakeni më ngadalë, të keni më shumë energji, të flini më mirë – dhe madje të humbni peshë!

Midis përfitimeve të tij të shumta, magnezi thuhet gjithashtu se lehtëson simptomat e depresionit. Në një studim të botuar në revistën Magnesium Research, të rriturve në depresion të cilëve u dha 450 mg magnez në ditë, panë përmirësime të humorit të barabartë me ato në ilaçe për depresion.

Një përfitim tjetër i madh i magnezit është se është një anti-inflamator i fuqishëm. Inflamacioni është shkaku kryesor i shumë sëmundjeve, si dhe gjëra të tilla si dhimbjet e kyçeve dhe muskujve. Një konsum i ulët i magnezit ka qenë i lidhur me inflamacion kronik. Përveç sëmundjes, inflamacioni kronik mund të shkaktojë probleme të tilla si plakja e parakohshme dhe mbipesha, që do të thotë se rritja e konsumit të magnezit është e rëndësishme nëse kërkoni të mbani një trup dhe peshë të shëndetshme me kalimin e kohës.

Për shkak të vetive të tij anti-inflamatore, magnezi përdoret gjithashtu si një qetësues i fuqishëm i dhimbjeve për dhembjet e muskujve, nyjave dhe migrenës. Magnezi me të vërtetë ndihmon trupin për t’u çlodhur, dhe në këtë drejtim, ai është një ndihmë e shkëlqyeshme për gjumin, shkruan firstforwomen.

Magnezi rregullon neurotransmetuesit të cilët lidhin sistemin nervor dhe trurin, duke ndihmuar në inkurajimin e një ndjenje qetësie në trup. Ai gjithashtu ka një efekt në hormonin melatonin, i cili është përgjegjës për ciklet e gjumit / zgjimit të trupit.

Përveç të gjitha këtyre përfitimeve, magnezi është vlerësuar për aftësinë e tij për të ulur presionin e gjakut, për të luftuar efektet e diabetit tip 2, për të rritur performancën e ushtrimeve dhe shumë më tepër.

Për fat të mirë, ka disa mënyra për të marrë më shumë magnez.

Shumë ushqime janë të ngarkuara me këtë mineral, si: peshku, bajamet, avokado, spinaqi, farat e kungullit dhe çokollata e zezë. Sidoqoftë, nëse vendosni të merrni shtesë të magnezit, si gjithmonë, flisni me mjekun tuaj para se të merrni ndonjë shtesë të re. Magnezi mund të ndikojë në ata që marrin ilaçe të zemrës ose antibiotikë.