Mish pule me kërpudha dhe brokoli

120

Një recetë e shijshme dhe e ushqyeshme.  

Përbërësit:

– 500 g gjoks pule,
– 250 g kërpudha shampinion,
– 500 g brokoli,
– 1 filxhan supë pule,
– 1/3 filxhan salcë soje,
– ¼ filxhan miell,
– 3 thelpinj hudhre,
– 1 lugë e vogël xhenxhefil,
– 2 lugë të vogla vaj susami,
– 1 lugë e vogël sheqer ngjyrë të kaftë,
– Kripë,
– Piper.

Supën e pulës më mirë është ta përgatitni nga eshtrat e pulës, me perime dhe erëza sipas dëshirës.

Vërejtje: Për të qenë gjella sa më e shijshme, përgatiteni në oriz të marinuar.