Nëse presidenti amerikan Donald Trump shpallet fajtor, çka më pas?

11

Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga Demokratët, votoi për të shpallur fajtor presidentin amerikan Donald Trump për pengimin e Kongresit dhe shpërdorimin e pushtetit mbi marrëdhëniet e tij me Ukrainën.

Trump është vetëm presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara që është shpallur fajtor. Por, asnjë president nuk është larguar ndonjëherë nga detyra përmes procesit të fajësimit.

Votat historike të së mërkurës vendosën një gjykim tjetër të mundshëm të janarit në Senat, i cili kryesisht është i kontrolluar nga republikanët, ku Trump pritet të lirohet, transmeton Telegrafi.

Ndërsa politikanët kalojnë në fazën e gjykimit, ja çfarë duhet të prisni tjetër:

Me cilat akuza ishte shpallur fajtor Trumpi? 

Trump është  akuzuar se ai abuzoi me pushtetin e tij në detyrë dhe pengoi Kongresin gjatë hetimit të fajësimit.

Demokratët akuzojnë Trumpin se po ushtron presion ndaj Ukrainës për të hapur një hetim ndaj rivalit politik të presidentit dhe ish-nënkryetarit, Joe Biden, i cili është gjithashtu një pararendës në garën presidenciale Demokratike të vitit 2020. Ata gjithashtu akuzojnë se presidenti pengoi hetimin e tyre duke refuzuar të zbatojnë fletëpalosjet dhe duke i drejtuar anëtarët e administratës së tij të bëjnë të njëjtën gjë.

Hetimi i fajësimit, i nisur në shtator, u përqendrua në një telefonatë të 25 korrikut, gjatë së cilës Trump i kërkoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, të hapte një hetim për Biden dhe djalin e tij, Hunter, i cili kishte shërbyer në bordin e një Kompania e gazit ukrainas. Nuk ka asnjë provë të keqbërjes nga Biden dhe djali i tij.

Trump gjithashtu dëshironte që Zelenskyy të hetojë një teori të komplotuar, se kinse Ukraina, jo Rusia, kishte ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së  në vitin 2016.

Në kohën e telefonatës, administrata Trump po mbante gati 400 milionë dollarë ndihmë ushtarake të miratuar nga Kongresi nga Ukraina.

Çfarë është gjykimi i Senatit?

Artikujt e fajësimit pritet të dërgohen në Senat, ku senatorët do të marrin në konsideratë prova, do të dëgjojnë dëshmitarët dhe do të votojnë për lirimin ose dënimin e presidentit. Drejtësia kryesore e Gjykatës Supreme të SHBA-së kryeson gjyqin.

Kërkohet një votim me shumicë prej dy të tretave në Senatin me 100 anëtarë për të dënuar dhe hequr një president nga detyra. Dhe kjo duket e pamundur në rastin e Trump.

Senati është i përbërë nga 53 republikanë, 45 demokratë dhe dy të pavarur që bëjnë grupe demokratësh. Të paktën 20 republikanë do të duhet të votojnë me të gjithë demokratët dhe dy të pavarurit, për të larguar presidentin nga detyra.

Udhëheqësi demokrat i Senatit, Chuck Schumer, ka thënë se dëshiron të dëgjojë nga katër dëshmitarë shtesë, duke përfshirë ushtruesin e detyrës të Shefit të Shtabit të Shtëpisë së Bardhë, Mick Mulvaney dhe ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Trump, John Bolton.

McConnell tha të martën se shpreson të takohet së shpejti me Schumer për të përcaktuar hapat e ardhshëm. Ai shtoi se është  “optimist” që republikanët dhe demokratët mund të bien dakord për një “fazë të parë” të gjykimit, i cili do të përfshijë prezantimin e çështjes dhe mbrojtjen.

“Ne do të shohim në atë pikë nëse ka 51 anëtarë të Senatit që duan të marrin njërën nga dy drejtimet – ose të shkojnë në drejtim të dëshmitarëve ose të shkojnë në drejtim të votimit për nenet e fajësimit”, u citua McConnell nga Agjencia e Lajmeve Reuters.

Por, pas votave të së mërkurës për fajësim, Pelosi tha që do të presë, tani për tani, për të dërguar artikujt e fajësimit në Senat.

Mediat amerikane kanë raportuar se disa demokratë të Dhomës po kërkojnë nga Pelosi që të ndalojnë dërgimin e artikujve deri në “kohën e duhur”.

Pelosi të mërkurën shmangi pyetjet se kur ajo planifikon t’i dërgojë artikujt në Senat.

“Do të ishte qëllimi ynë t’i dërgojmë artikujt në Senat, por ne do të shohim se çfarë ndodh atje”, u tha Pelosi gazetarëve.

Pelosi tha se demokratët do të marrin një vendim mbi hapat e ardhshëm si “një grup”.

Kur do të zhvillohet një gjykim në Senat?

Pasi Senati të marrë artikujt e fajësimit, një gjyq mund të fillojë.

Asnjë datë e vendosur për një gjykim në Senat nuk është caktuar, por McConnell ka thënë se do të jetë “rendi në rendin e parë ” pas kthimit në Uashington, DC, në vitin e ri.

Demokratët e Senatit kanë propozuar një plan gjyqi që do të fillojë më 6 janar. Prezantimet nga menaxherët e Dhomës, të cilët do të funksiononin në mënyrë efektive si prokurorë, do të fillonin më 9 janar sipas këtij plani. Por duket se nuk ka gjasa që republikanët e Senatit të pajtohen me propozimin e demokratëve.

Kush do të bëhej president nëse Trump do të largohej nga detyra? 

Në rast se Senati t’a dënojë dhe largojë Trumpin nga detyra, nënkryetari Mike Pence do të bëhej president dhe do të përfundonte mandatin e Trump, i cili përfundon në 20 janar 2021.