Protestuesit tubohen edhe në Evropë në solidaritet me demonstruesit amerikanë

66

Zemërimi dhe shqetësimi i protestuesve amerikanë për vdekjen e George Floyd është rezonuar në disa vende të Evropës.

Turmat u mblodhën në sheshin qendror Trafalgar të Londrës për të protestuar kundër racizmit dhe brutalitetit të policisë, megjithë rregullat e distancimit shoqëror që synonin të kufizonin përhapjen e coronavirus, transmeton Telegrafi.

MARKETING 420 x 60

Disa demonstrues marshuan gjithashtu te Ambasada Amerikane në zonën Nine Elms të kryeqytetit të Mbretërisë së Bashkuar.

Shërbimi i Policisë Metropolitane në Londër shënoi një shkrim në Twitter se ishte në dijeni të protestuesve që do të mblidheshin atje.

“Oficerët janë në vendin e ngjarjes dhe janë duke u angazhuar me ata që marrin pjesë. Një plan i duhur i policisë është në vend”, tha shërbimi.

Demonstruesit e veshur me maska ​​për fytyrën u mblodhën gjithashtu në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, duke mbajtur pankarta me mbishkrimin “Drejtësia nuk mund të presë” dhe “Kemi nevojë për drejtësi”.

Demonstruesit në Danimarkë brohorisnin “Jo drejtësi, pa paqe” ndërsa marshonin nëpër rrugët e Kopenhagës.

Disa njerëz u mblodhën para ambasadës amerikane duke bartur pankarta dhe duke kërkuar drejtësi për Floyd dhe duke treguar solidaritet me protestuesit amerikanë.

Njerëzit marrin pjesë në një protestë përpara Portës së Brandenburgut në Berlin më 31 maj. Sean Gallup / Getty Images

Njerëzit demonstrojnë përpara ambasadës amerikane në Kopenhagë, Danimarkë, më 31 maj. IDA GULDBAEK ARENTSEN Ida Guldbaek / Ritzau Scanpix / AFP përmes Getty Images