Pse Amerika po ndërton një mur tjetër? (VIDEO)

41

Deri në vitin 2025, Staten Island i Nju Jorkut do të fortifikohet me një mur që shkon deri në 5.3 milje përgjatë bregdetit, një hap inxhinierik që synon të shmangë një kërcënim në rritje.

Kriza e klimës parashikohet të krijojë sisteme moti të fuqishme dhe ekstreme në të gjithë botën dhe inxhinierët bregdetarë po garojnë për t’iu përgjigjur strukturave për të zvogëluar ndikimin e tyre.

Muret e para të detit u ndërtuan shekuj më parë, megjithëse tani ekzistojnë më shumë pasuri për të mbrojtur dhe më shumë njerëz që jetojnë përgjatë brigjeve të ndjeshme më shumë se kurrë më parë.

Një raport i fundit nga Qendra për Integritetin e Klimës vlerësoi se kjo gjë mund t’i kushtojë SHBA-së më shumë se 400 miliardë dollarë gjatë 20 viteve të ardhshme për të mbrojtur komunitetet bregdetare.

Pengesat nuk janë vetëm të shtrenjta për tu instaluar, por kanë nevojë për mirëmbajtje të rregullt. Por në shumë vende ato konsiderohen jetike për të mbrojtur tokën dhe pronën që përndryshe do të përfshiheshin në det.

Teknikat e përdorura shekuj më parë po përpunohen dhe riplanifikohen dhe tashmë janë gjetur mënyra të reja për të inkurajuar jetën detare për të bashkëjetuar me strukturat e bëra nga njeriu.

Muri i ri i Staten Island

Kur Uragani Sandy u përplas në Bregun Lindor të SHBA në vitin 2012, Staten Island u pushtua nga valë masive që përfshinë pronat dhe vranë 24 persona. Me një popullsi prej pothuajse gjysmë milioni, Staten Island nuk ishte në përputhje me valët e ngritura në portin e Nju Jorkut, një prej të cilave arriti një rekord prej 32.5 metra të lartë.

Shtatë vjet më vonë, fonde prej 615 milionë dollarësh janë siguruar për mbrojtjen.

I rrethuar me një vendkalim publik, zyrtarisht projekti quhet “Staten Island Multi-Use Promenade Elevated.” Vizatimet grafike të murit, të lëshuara nga zyra e Guvernatorit të New Yorkut, Andrew Cuomo, tregojnë çiklistë të lumtur duke hipur në një kuvertë prej druri afër një vendi akulloresh dhe teleskopë të drejtuar në det.

Rruga e detit do të jetë mjaft e madhe për të pritur koncerte, karnavale, maratona dhe ngjarje kulturore, thotë zyra e guvernatorit. Por vlera e vërtetë publike e shëtitores së re do të matet vetëm nga sa mirë ka sukses në mbrojtjen e njerëzve nga katastrofa natyrore.

Teknologji shekullore

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë qenë duke vënë barrikada në bregdet për të parandaluar dëmet nga deti.

Në Puducherry të Indisë, dikur i njohur si Pondicherry, një kanal i ndërtuar nga francezët në vitin 1735 shpëtoi jetë në vitin 2004, kur tsunami i Azisë hodhi ujin gjithandej.

Pllakat e detit do të ndërtohen prej guri, çanta gjeo-sintetike të mbushura me rërë, dhe “tuba gjeo”, të cilat përmbajnë rërë dhe ujë. Në disa raste, çantat janë duke u mbushur me bimësi nga zona lokale, tha P. I. Sheik Pareeth, drejtor i Korporatës së Zhvillimit të Zonës Bregdetare të Shtetit të Kerala.

Në Fort Pierce Marina në Florida, dizenjatorët në Tetra Tech ndërtuan një sërë ishujsh të lakuar me valë për të riparuar disa nga dëmet e shkaktuara nga Uragani Frances në 2004.

Në Nju Jork, kontratat e para për detin e Staten Island pritet të jepen verën e ardhshme, me punën për të filluar së shpejti, sipas USACE.

Dizajni gjithashtu përfshin ligatinat dhe është pjesë e skemës prej 10 miliardë dollarë të Bill de Blasio të kryebashkiakut të Nju Jorkut në New York City, një investim që ai thotë se është i nevojshëm për të trajtuar një “emergjencë kombëtare”.

“Nju Jorku nuk ka zgjedhje, por të përgatitet për atë që po vjen. As Miami, Hjuston, Charleston apo ndonjë nga qytetet bregdetare që përballen me një kërcënim ekzistencial për të ardhmen e tyre”, shkruante De Blasio në një artikull në mars për një Nju Jork revistë.

Dhe nuk janë vetëm qytetet e SHBA përballen me kërcënimin e ujit në rritje. Qytetet kryesore ndërkombëtare, përfshirë Xhakarta në Indonezi dhe Ho Chi Minh në Vietnam – shtëpi për 18 milion njerëz të kombinuar – janë nën presion urgjent për të vepruar.

Me kaq shumë njerëz që jetojnë kaq pranë detit, humbjet e mundshme janë tronditëse – dhe kostoja financiare e krijimit të një zgjidhjeje të qëndrueshme po rritet gjatë ditës.

“Sa më shumë që të marrim për të zbutur kundër ndryshimit të klimës, aq më e shtrenjtë do të jetë që të përshtatet me një klimë që ndryshon”, tha O’Donnell./Top Channel/