Publikohet lista me kombëtaret më të vlefshme në Evropë – Anglia para Francës dhe Gjermanisë

17
November 15, 2020, Leuven, BELGIUM: England's forward Harry Kane and Belgium's Toby Alderweireld fight for the ball during a Nations League soccer game between the Belgian national team Red Devils and England, the fifth game (out of six) in the League A, Group 2, Sunday 15 November 2020 in Leuven. BELGA PHOTO DIRK WAEM (Credit Image: © Dirk Waem/Belga via ZUMA Press)

Është publikuar lista me kombëtaret më të vlefshme të cilat do të garojnë në Kampionatin Evropian që mbahet në verën e ardhshme, me Anglinë që i prinë listës.

Gareth Southgate është duke shpresuar që të rikthejë trofeun në vendlindje, pasi atë nuk e kanë fituar që nga vera e vitit 1966 edhe pse kanë pasur shumë lojtarë të dalluar ndër vite.

Transfermarkt që merret me vlerësimin nga lojtarët, e deri kombëtaret, ka bërë të ditur se ekipi i Tre Luanëve aktualisht ka vlerën e 1.4 miliard eurove.

Image Credit: PA

Pas tyre janë kombëtare si Franca, Spanja, Portugalia e Gjermania, që futen në top pesëshe.

Më poshtë mund të shikoni listën e plotë:

Sllovakia – Vlera: €114.70 milionë

Republika Çeke – Vlera: €122.25 milionë

Uellsi – Vlera: €145.58 milionë

Rusia – Vlera: €157.40 milionë

Zvicra – Vlera: €175.35 milionë

Suedia – Vlera: €190.55 milionë

Image Credit: PA

Turqia – Vlera: €200.40 milionë

Skocia – Vlera: €209.25 milionë

Austria – Vlera: €257.65 milionë

Polonia – Vlera: €280.85 milionë

Danimarka – Vlera: €292.35 milionë

Image Credit: PA

Kroacia – Vlera: €353.60 milionë

Holanda – Vlera: €468.50 milionë

Italia – Vlera: €656.50 milionë

Belgjika – Vlera: €684.30 milionë

Gjermania – Vlera: €737.50 milionë

Image Credit: PA

Portugalia – Vlera: €762.50 milionë

Spanja – Vlera: €842.50 milionë

Franca – Vlera: €1.04 miliard

Anglia – Vlera: €1.40 miliard. /Telegrafi/

Image Credit: PA