SHBA vendos saknsione të reja ndaj Iranit pas sulmit në Irak

6

Sekretari i thesarit amerikan thotë se sanksionet do të synojnë tetë zyrtarë iranianë dhe kompani nga sektorë të ndryshëm.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione shtesë ndaj Iranit, si rezultat i Teheranit që sulmoi mbi trupat amerikane në Irak këtë javë, sipas Sekretari amerikan të Thesarit.

Steven Mnuchin, sekretar i thesarit dhe Mike Pompeo, sekretar i shtetit, thanë në një konferencë të përbashkët shtypi të premten se masat e reja do të synonin tetë zyrtarë të lartë iranianë të përfshirë në aktivitete “destabilizuese” në Lindjen e Mesme, si dhe sulmin me raketa të martën.

Mnuchin tha se presidenti amerikan Donald Trump do të lëshonte një urdhër ekzekutiv që vendos sanksione për këdo që është i përfshirë në sektorin e tekstilit, ndërtimit, prodhimit ose minierat iraniane.

Sanksione të ndara do të vendosen gjithashtu kundër sektorit të çelikut dhe hekurit, tha ai.

“Si rezultat i këtyre veprimeve, ne do të ndërpresim miliarda dollarë mbështetje për regjimin iranian”, tha Mnuchin.

Administrata tashmë ka rikthyer të gjitha sanksionet amerikane që u lehtësuan në bazë të marrëveshjes bërthamore 2015, e cila ka shkaktuar vështirësi të konsiderueshme ekonomike në Iran dhe shkurtuar eksportet e saj të naftës në nivelet më të ulëta historike.

Irani kreu sulmet me raketa në shenjë hakmarrjeje për sulmin me avionë amerikanë që vrau gjeneralin e Gardës Revolucionare të Iranit Qassem Soleimani në Bagdad javën e kaluar.