Sot 15 vjet më parë, Ronaldinho fitoi respektin dhe mori duartrokitje nga gjithë stadiumi Bernabeu

26
BARCELONA, SPAIN - OCTOBER 30: Ronaldinho of FC Barcelona celebrates his goal during the La Liga match between FC Barcelona and Real Sociedad, on October 30, 2005 at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain. (Photo by Luis Bagu/Getty Images) *** Local Caption *** Ronaldinho

Mbetet një nga momentet më të përfolura në historinë e futbollit. Ditën kur Ronaldinho ngri gjithë Santiago Bernabeun në këmbë dhe fitoi duartrokitjet dhe respektin e gjithë tifozëve të pranishëm.

Më 19 nëntor 2005, në një të shtunë në Madrid, Bernabeu u ngrit në këmbë pasi njëri nga portierët më të mirë të të gjitha kohërave, Iker Casillas, ngriti supet, i pafuqishëm për gjenialitetin e një magjistari të lindur në Brazil.

Mijëra tifozë të Real Madridit duartrokitën lëvizjet dhe magjitë e mrekullueshme të Ronaldinhos atë mbrëmje – një paraqitje e rrallë e admirimit nga mbështetja shpesh e indinjuar e Los Blancos.

Ronaldinho ishte me të vërtetë i pakapshëm atë natë. Ai rrëzoi dhe endi nëpër fushë lojtarët kundërshtar si kurrë më parë.

25-vjeçari shënoi dy gola të shkëlqyeshëm individualë ndërsa Barcelona mori një fitore ndaj rivalëve të tyre më të mëdhenj, dhe gjithçka filloi në orën, kur ylli i Barcelonës dribloi dy kundërshtar me lehtësi dhe mposhti Casillasin.

Los Blancos dukeshin të pafuqishëm. Në fakt, ata e shikuan me frikë, duke u përpjekur të hamendësonin lëvizjen tjetër të Dinhos.

Ata kishin të drejtë të ishin të kujdesshëm. Mbrojtja e Real Madridit u shemb kur Ronaldinho vrapoi drejt tyre.

Në një kthesë të ngjashme të ngjarjeve, njeriu i Barcelonës kaloi dy mbrojtës në të majtë për të çuar në epërsinë 3-0.

Ishte një moment për t’u çmuar nga gjithë të pranishmit. Në mënyrë ikonike, një tifoz i Real Madridit, i cili mbante një shall mbi qafë, u ngrit dhe filloi të brohoriste atë që sapo kishte parë.

Pastaj të gjithë u bashkuan, me frikën e asaj që sapo kishte bërë Ronaldinho.

Samuel Eto’o mund t’i ketë çuar vizitorët në avantazh vetëm pas 15 minutash, por performanca e tij u tret në të panjohurën, pas shfaqjes së Ronaldinhos.

Menjëherë pas ndeshjes, Eto’o foli për Barça TV dhe reagimi i tij tha gjithçka, duke thënë se ishte diçka e pabesueshme.

Përkundrazi në mënyrë të pabesueshme, Ronaldinho pranoi më vonë se ai as nuk e kuptoi se po duartrokitej nga tifozët e Real Madridit.

“Jo, nuk e kuptova për momentin. Unë e kuptova kur arritëm në dhomën e zhveshjes dhe të gjithë po flisnin për këtë dhe unë shkova ta kontrolloj në TV”.

“Për shkak të gëzimit të shënimit dhe festimit, unë nuk vura re ovacionet dhe ngritjet e tifozëve në këmbë”.

“Është e veçantë. Vetëm disa lojtarë e kanë pasur këtë gëzim të vlerësohen nga tifozët e rivalëve në një derbi”, kishte thënë Ronaldinho.