Sot luhet finalja e Kupës së Afrikës, Senegal – Algjeri

19

Sot në orën 21:00 do të luhet Kupa e Afrikës ndërmjet Senegalit dhe Algjerisë.

Kombëtarja e Senegalit udhëhiqet nga Sadio Mane, shihet si favorite kryesore për të kthyer në shtëpi trofeun e madh. Në gjysmëfinale, senegalezët mposhtën minimalisht Tunizinë, për ta pasur mundësinë që të paraqiten në finalen e madhe.

Në krahun tjetër, ylli i Manchester City, Riyad Mahrez në minutat shtesë nga goditja e dënimit shënoi një supergol për t’i siguronte Algjerisë finalen, duke mposhtur kombëtaren e Nigerisë.

Ndeshja sonte do të luhet në ‘Cairo International Stadium’ dhe drejtësia do të ndahet nga kamerunasi, Neant Alioum.