Saturday, April 16, 2022
Ballina Politikë Maqedoni Taleski: Para zgjedhjeve do të bëhemi anëtare e plotë e NATO-s

Taleski: Para zgjedhjeve do të bëhemi anëtare e plotë e NATO-s

9

Pas zgjedhjes së qeverisë së re në në Spanjë, ekzistojnë kushte të qëndrueshme politike për të mbyllur ratifikimin e tyre të protokollit. Qeveria ka aprovuar tekstin e ratifikimit të marrëveshjes së Uashingtonit dhe e ka dërguar atë në Kuvend. Do të thotë që edhe ne jemi gati për ratifikim, thotë Dane Taleski, këshilltar i politikës së jashtme të kryeministrit dhe kandidat për ambasador i Maqedoninë së Vereiut në NATO.

“Unë jam 100 përqind i sigurt që marrëveshja e Uashingtonit dhe anëtarësimi ynë i plotë do ta kompletojë Kuvendin në këtë format, para se të shpërndahet, para se të mbahen zgjedhjet, dhe ne do të bëhemi anëtare e plotë edhe formalisht e NATO-s para zgjedhjeve parlamentare”, tha Dane Taleski.

Ai kujton se në vitet e fundit ne kemi marrë pjesë në Aleancë në kuadër të bazës në të gjitha formatet, dhe kjo u pa, shtoi ai, në një takim të liderëve në Londër ku Kryeministri Zaev u ul në të njëjtën tryezë me Trump, Merkel dhe Macron dhe të gjithë liderët e vendeve të tjera anëtare të NATO-s.

Në lidhje me sulmin e Iranit në dy baza në Irak me trupat amerikane, vendi ynë e cila është në prag të anëtarësimit në Aleancë, po e shikon me shqetësim, si gjithë të tjetër në botë, veçanërisht kur tensionet përshkallëzohen, veçanërisht ushtarake, dhe veçanërisht kur sulmojnë aleatin më strategjik të Maqedonisë së Veriut-SHBA-në.