Zbuloni 5 vlera të mollëve për shëndetin e lëkurës

39

Mollët kanë vitamina A, B, C dhe minerale të shumta, prandaj konsiderohen si një nga frutat më të vlefshme për organizmin. Të hash një mollë në ditë mba mjekun larg thotë një shprehje e famshme dhe mesa duket kjo është e vërtetë.

Ato mbrojnë imunitetin dhe jo vetëm, ekspërtët thonë se mund të jenë edhe një trajtim i shkëlqyeshëm që ndihmon edhe lëkurën tuaj. Konkretisht mollët i dhurojnë 5 vlera të jashtëzakonëshme lëkurës tuaj të cilat mund t’i përfitoni më një kafshatë.

Përmirëson ngjyrën
Nëse hani mollë çdo ditë kjo do të ndikojë në ngjyrën e lëkurës tuaj. Do të keni lëkurë jo vetëm më elastike e të njëtrajtëshme, por edhe më të bardhë. Kjo sepse mollët janë të pasura me kolagjen që ndihmon për ta mbajtur fytyrën më elastike dhe të re. Përveç kësaj nëse e lyeni fytyrën tuaj me pak lëng molle do të ndhmoni në reduktimin e yndyrës dhe zbardhjen e saj. Nëse nuk keni kohë të shyrdhni lëngun, mjafton të prisni një copë molle dhe të lyeni lehtë fytyrën me të.

Hidraton lëkurën
Sekreti i një fytyrë të butë e të hidratuar është pa dyshim hidratimi i mirë. Kështu që sigurohuni të pini sasinë ditorë të ujit tuaj dhe të konsumoni shumë fruta, Një ndër to është dhe molla e cila është shumë e pasur me ujë dhe ndihmon në qetësimin, pastrimin e hidratimin e fytyrës. Për ta arritur këtë rezultat mjafton të prisni disa feta të holla molle dhe t’i vendosni të freskëta mbi lëkurë. Mbjini për 15-20 minuta, derisa të thehen më pas hspëlajeni me ujë.

Ju mbron nga dielli
Rrezet e dëmshme të diellit janë një problem që prek çdo njeri, ndaj të gjithë duhet të mbrohen. Kremrat me faktorë mbrojtës janë zgjidhja e parë për të parandaluar njolla dhe shenja të lëkurës, por jo vetëm. Për të arritur një mbrojtje të mirë mund të përdorni edhe një frut sim olla. Me anë të një luge merrni të gjithë tulin e saj dhe shtojeni në një enë, po aty shtoni dhe një lugë gjelle vazelinë dhe përziejeni. Aplikojeni këtë krem në lëkurë, fytyrë apo trup si dhe në ndonjë pjesë të trupit që jeni djegur nga dielli. Lëreni për 15 minuta që të veprojë dhe të qetësojë pjesën e irrituar apo ta mbrojë atë. Më pas shpëlajeni mirë me ujë dhe sapo keni siguruar fytyrës tuaj, mbrojtje të plotë.

Kundër akneve dhe pikave të zeza
Mollët janë një mënyrë e mirë për të eleminuar aknet, pikat e zeza apo irritime të tjera të lëkurës. Mollët kanë veti qetësuese, hidratuese dhe pastruese ndaj mund t’i përdorni si një trajtim të vërtetë për këto probleme. Shtypni një fetë mollë me një lugë gjelle qumësht, më pas të gjithë përzierjen vendoseni mbi fytyrë për të qetësuar akent tuaja. Për rezulatate akoma më të mira mbajini mollët në frigorifer para se t’i shtypni.

Një tonik natyral
Uthullën e mollës mund ta përdorni si pastrues natyral për fytyrën dhe si një tonik që e bën atë më elastike. Gjithashtu mund të përdorni pak tul molle të shtypur mbi lëkurë pasi ta lani atë. Kjo do t’ju ndihmoj të ruani balancën e yndyrës, do ta sterilizoni dhe mbani të shëndetëshme fytyrën tuaj./AgroWeb